Przekraczamy granice

Przekroczyliśmy już 26 granic. W tym roku przekroczymy ich jeszcze kilkanaście. Przekraczanie granic w Europie jest banalnie proste. W wielu przypadkach, najzwyczajniej w świecie, jedzie się dalej. Zdarza się i tak, że trochę się czeka. Czekaliśmy na przejściu z Ukrainą, Turcją, Albanią i jeszcze paroma bałkańskimi krajami. Czasami wystarczy paszport, a czasami niezbędna jest jeszcze wiza.

DSC_6184

Polski paszport jest silnym paszportem. Firma Henley & Partners opracowała „Visa Restrictions Index 2016„, z którego wynika, że polski paszport jest na 15 miejscu pod względem wjazdów bezwizowych do danego państwa. Z polskim paszportem wjedziemy do 161 państw bez wizy. Na pierwszym miejscu plasuje się paszport niemiecki z którym wjedziemy do 177 państw. Różnica naprawdę niewielka. Najgorszej mają właściciele paszportów z Afganistanu. Bez wiz mogą udać się raptem do 25 państw.

G0701287

Procedura wizowa procedurze wizowej nierówna. Najprostszy proces wizowy z jakim się spotkaliśmy dotyczył wjazdu do Turcji. Rejestracja online, przelew, wydruk i już możemy jechać. Najtrudniejsza procedura dla nas, to ubieganie się o wizę na Białoruś. Tutaj musimy mieć specjalne ubezpieczenie, które wystawia tylko parę firm w Polsce. Poza tym nie obejdzie się bez zaproszenia lub potwierdzenia rezerwacji w hotelu. Nie wystarczy tu proste potwierdzenie z Bookingu. Potwierdzenie musi być na papierze firmowym, a i tak nie każdy hotel jest akceptowany przez ambasadę białoruską. Dodatkowa pytania „po co wy jedziecie na Białoruś”; „czemu własnymi autami” w ambasadzie to standard.

G3103489

Czy warto korzystać z portali pomagających w procesie wizowym? Czasem nie ma innego wyjścia. W przypadku wizy do Wietnamu, wymagane jest specjalne zaproszenie. Portal pośredniczący załatwia owo zaproszenie, a z nim na lotnisku w Wietnamie dostajemy wizę z automatu. W innych przypadkach nie warto korzystać z tego typu portali, gdyż z niewiele większym wysiłkiem wizy możemy załatwić sami. Znacznie taniej.

G3193531

Skąd czerpać informacje o wymaganiach, jakie trzeba spełnić do otrzymania wizy? Najlepiej robić to zawsze na dwa sposoby. Pierwszy – chyba najważniejszy, to strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Druga, to strona ambasady/konsulatu kraju, do którego chcemy się udać. Zdarza się jednak, że zasady procesu wizowego nie są aktualne na stronie ambasady, jak zdarzyło się naszemu koledze – Kubie w przypadku wizy w Kambodży. Na stronie polskiego MSZ informacje były aktualne. Poza samą stroną MSZ polecamy gorąco ciekawie rozbudowaną aplikację iPolak. Jest to również aplikacja rządowa i zawsze wszystko jest w niej aktualne.

Michał