Stambuł welcome to

   Stolica Turcji to najbardziej na południe wysunięty punkt naszej wyprawy. Mimo tego, że to Bałkanów jesteśmy najbardziej ciekawi, to zwyczajnie nie wypada nam nie zobaczyć Stambułu. Planujemy znaleźć się tam już 6. dnia naszej wyprawy, więc koło 10. lipca pojawią się na naszej stronie pierwsze zdjęcia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

   Stambuł niegdyś był znany jako Bizancjum, Nowy Rzym czy Konstantynopol. To tureckie miasto, jako jedno z dwóch na świecie, leży na granicy dwóch kontynentów (europejskiego i azjatyckiego) i jest jednym z największych miast na ziemi, a jego populacja liczy ok. 14 mln osób (!). Tu zderzają się kultury wschodu i zachodu, czyniąc tę metropolię niezwykle atrakcyjną pod względem turystycznym.

Blue_Mosque_Courtyard_Dusk_Wikimedia_Commons

   Jest kilka miejsc obowiązkowych na liście każdego turysty przyjeżdżającego do Stambułu. Oczywiście bezdyskusyjnie numerem są Hagia Sofia i Błękitny Meczet. Hagia Sofia to znakomity przykład architektury bizantyjskiej, a Błękitny Meczet uważany jest za najpiękniejszą świątynie muzułmańską. Ważnym punktem programu jest również Wielki Bazar – największy kryty bazar na świecie (4tys. m2!), jak również Bazar Korzenny, gdzie zaopatrzyć się można we wszelkiego rodzaju aromatyczne przyprawy. Jeśli wciąż mało Wam zabytków i niesamowitej architektury, z pewnością nasycicie się zwiedzając Pałac Topkapi, który był niegdyś domem wielkiego sułtana Mehmeda, podziwiając Obelisk Konstantyna czy Kolumnę Wężową. Jeśli tylko znajdzie się dość czasu warto decydować się na rejs statkiem po cieśninie Bosfor, balansując na granicy europejsko-azjatyckiej.

8291185494_ea2ce0c59c_o

   Po całym dniu zwiedzania z pewnością każdy z radością rozsmakuje się w tureckiej kuchni 🙂 Najpopularniejszym daniem jest z pewnością znany każdemu kebab czyli plastry baraniny w bułce ze świeżymi warzywami 🙂 Warto spróbować również Balik Ekmek, czyli świeżo pieczonego filetu z ryby zawijanego w bułkę z warzywami. Najlepiej zaopatrzyć się w ten przysmak w okolicach portu, prosto z  tzw. „Fish Boat”, a potem udać się do jakiejś małej, gwarnej kawiarni i skosztować słynnej tureckiej kawy…

Göreme_1_11_2004

   Z pewnością, aby kompleksowo zwiedzić Stambuł potrzebnych jest kilka dni, my postaramy się zasmakować tego niezwykle egzotycznego miasta w kilka godzin. Czekajcie na relację 😉

Monika