Śpiwór TORGET XL Fjorda Nansena – ruszamy z testami

Długo zastanawialiśmy się jakiego sprzętu ma dotyczyć nasz pierwszy test. Założeniem testu jest przede wszystkim stwierdzenie – zaufaliśmy temu sprzętowi i sprawdził się lub nie. Oczywiście o sprzęcie, który jako tako się nie sprawdza w podróżach nie mamy zamiaru się zbyt długo rozwodzić, ale na pewno o tym będziemy pisać np. w recenzji mat samopompujących.

7

Od jakiego testu zainaugurujemy nasz dział? Od podstawowego wyposażenia podróżnika – od śpiwora. Na warsztat bierzemy dziś syntetyczny śpiwór TORGET XL ze stajni polskiej firmy Fjord Nansen. Śpiwór towarzyszył nam we wszystkich dotychczasowych teamowych podróżach. Testowaliśmy go w zimnej Finlandii w temp. ok 2 stopni, a także w upalnym Maroku,  jak na sprażonych słońcem Bałkanach. Czy się sprawdził i dlaczego zdecydowaliśmy się na ten sprzęt?

1-2

Szukając dobrego śpiwora na pierwszą wyprawę w 2014 r. potrzebowaliśmy czegoś co da sobie radę w temperaturach od ok. 2 do 5 stopni. Patrząc na parametry TORGET XL, a dokładnie na komfort spania dla mężczyzny/kobiety, śpiwór powinien zapewniać spokojny sen w temp. 3 do -3 stopni. Teoretycznie idealne rozwiązanie dla nas! Dodatkowo ogromnym plusem śpiwora jest fakt, że jest on rozciągliwy (3d stretch). Tym samym, w trakcie snu bez problemu możemy np. zgiąć jedną nogę w kolanie, a drugą pozostawić prostą. Dobre rozwiązanie i bez zbędnego rozwodzenia się nad tym tematem napiszemy – to sprawdza się bajecznie.

2

fot. ze strony producenta

 

Co z tym teoretycznym komfortem spania? Minimalna temperatura w której spaliśmy, to 2 stopnie. Dorosły mężczyzna bez problemu wyśpi się w tym sprzęcie. Natomiast granica wygodnego spania dla dorosłej kobiety, to ok. 5-6 stopni. Jak dla nas wynik bardzo satysfakcjonujący, ponieważ naszych podróży nie prowadzimy zimą i na chwilę obecną najchłodniejsze dni przeżywaliśmy za kołem podbiegunowym na terenie Norwegii, Finlandii i uwaga – na wysokości Helsinek, gdzie było naprawdę cholernie zimno.

3

Skoro ten sprzęt jest taki ciepły, to co on z nami robił w Afryce? Ano wychodzimy z minimalistycznego założenia, że nie ma sensu posiadania osobnego śpiwora na zimę i innego na lato, spokojnie ciepłym śpiworem można się chociaż częściowo przykryć w upalne noce i komfortowo spać.

Co z transportem TORGET XL? Zmieści się do plecaka czy na plecaku? Dotychczas większość naszych podróży odbywała się autami, więc w ogóle nie przejmowaliśmy się miejscem, a jedynie wagą sprzętu, który testujemy. Nasza najbliższa wyprawa, to 14 dni offroadu po Islandii i tu już zastanawiamy się, gdzie zapakować śpiwór? Przy wymiarach ok. 23 cm na 30 cm spokojnie powinniśmy go zmieścić na samej górze w plecaku. Na plus zasługują paski z klamrą, umieszczone na pokrowcu, które potrafią dosyć dobrze skompresować śpiwór po jego spakowaniu.

6

Czy są jakieś minusy w tym wszystkim? Tak. Do jednego z nich zaliczamy tunel zamka. Bardzo często zamykając lub otwierając zamek, wchodzi on na materiałowy tunel. Tym samym wydostanie się ze śpiwora trwa i średnio to wygląda, jeśli szybko musimy się wypakować. Producent twierdzi, że przeprowadził test 10 prań wraz z wirowaniem i ze śpiworem nic się nie stało. My praliśmy śpiwór około 5 razy i wydaje się nam, że TORGET XL trochę oklapł, ale co najważniejsze – zachował swoje parametry termiczne.

2-2

Czy dla sprzętu, który kosztuje ok. 389 zł to dobry wynik? Biorąc pod uwagę rozciągliwość sprzętu Fjorda Nansena, a także fakt, że przy naszych podróżach poza sezonem zimowym śpiwór sprawdza się już od 2 lat, spokojnie polecamy ten zakup. W szczególności dla osób +100 kg 😉

 

Parametry techniczne ze strony producenta:

Waga [g]: 1500
Materiał zewnętrzny: POLIRIPSTOP
Kształt: mumia
Materiał wewnętrzny: NYLON
Wymiary [cm]: 225 x 85 x 35
Wymiary po spakowaniu [cm]: 22 x 39, skompresowany 22 x 31
Wypełnienie: MICROFILL SUPER-THERM
Na wzrost do [cm]: 195
Listwa termiczna: tak
Opcja zamka: prawy
T max [°C]: 18°C
T comfort [°C]: 3°C
T lim [°C]: -3°C
T extreme [°C]: -19°C
Kolor: molten